Arvustus: Vaatle ja kuula virtuaalset ruumi. Margaret Tilk

Kõik loeb/The Reader
Lavastaja: Liis Vares
Muusikaline kujundus: +aave+
Tehnilised teostajad: Liis Vares, Taavet Jansen ja eˉlektron
Esietendus 29.11.2020 voogedastusena platvormil https://elektron.art

Koreograaf Liis Varese lavastust „Kõik loeb/The Reader“ vaadates oli esimene mõte, et lõpuks ometi keegi võtab voogedastust kui võimalust, mitte kui haledat „päris teatri“ aseainet. Varese lavastus on nii vormi kui sisu poolest uuendusmeelne, kasutades ainult voogedastusele iseloomulike vahendeid, kuid samas käsitledes teemasid, mida on raske „päris teatri“ kaudu kuvada. Teose teemadena on lavastaja(d) nimetanud suhteid ja ülekandeid kolme tunnetusliku ruumi – virtuaalse, mõtte- ja füüsilise ruumi – vahel (PM Kultuuritoimetus 2021). Erinevaid ruume külastatakse intertekstuaalsuse, muusikalise kujunduse ja interaktiivse lavastuse tehnika kaudu.

Tegemist ei ole sõnateatriga, kuigi enamiku ajast tegeleb vaataja teksti lugemisega. Teos on oma olemuselt koreograafia, mis kasutab meediumina tekstikäsitlusprogrammi ja ekraani jagamist ning vähesel määral ka käsikaameraga lindistamist. Nagu Kai Valtna on juba tõdenud, on „Kõik loeb/The Reader“ sõnadest loodud sõnatu kompositsioon, millel on tugev mõju vaatajale (Pullerits 2021). Vaataja keha viiakse ühest ruumist teise ilma, et keegi peaks olema vaatajaga samas ruumis. Liis Vares kirjeldab oma lavastusprotsesse järgnevalt: „Oluline on leida tehnika, kuidas keha kaudu oma kaasaaegseteni jõuda“ (Pullerits 2019: 207). Sel korral on sõnumi edastamise meediumiks esitaja keha asemel vaataja keha. Tekstikäsitlusprogrammis loodud koreograafia tuuakse ekraani kaudu vaataja kehani.

Teos koosneb justkui kahest iseseisvast osast: Liis Varese koreograafiast „Kõik loeb“ ja +aave+, ehk Taavet Janseni heliteosest „The Reader“. Vaataja vaatab ja kuulab kahte teost mitte teineteise järel, vaid paralleelselt. Teose kahetisusest annab tunnetusliku teadmise lisaks märku lavastuse lõpus ilmuv „The Readeri“ plaadikaas ja tekst „Sa oled kuulanud albumit The Reader, autor +aave+“. Niisiis jaguneb vaataja teose „Kõik loeb“ vaatlejaks ja „The Reader“ kuulajaks. Kaks teost saavad kokku vaataja kehalises kogemuses. Vahel viivad koreograafia ja heliteos vaataja paralleelselt erinevatesse ruumidesse. Näiteks heliteos „love, hate, arousal and engagement“ käsitleb mõtteruumi kuuluvaid tundeid; samas ekraanil paralleelselt olev tekst kirjeldab keha kogemusi füüsilises ruumis.

Mul oli privileeg kuulata teost kõlarist, mis kaalus sama palju kui mina ise. Seetõttu oli lavastuse vaatamine eriti tugevalt kehaline kogemus. Esimese heliteose „fear, emotion and science“ esimeste helide kõlades läbisid mu keha juba lained. Lavastuse helikujundus raputas kujundlikult ja mittekujundlikult nii mu keha kui ka mu meeli. Muusika on Jansenile omaselt dekonstrueeritud ja, kui muusikat võib nii kirjeldada, posthumanistlik. Liis Varese lood paneelmajadest, üksildastest hetkedest kohvikutes ja kontakti otsivatest joobunud naabrimeestest mõjusid muusika abil erksasse seisundisse viidud kehale reisina hinge üksildastesse suletud ruumidesse.

Peamise mõttena ruumist jäi kõlama mõte paneelmajadest kui anonüümselt etteorganiseeritud ruumist. Väidan, et see fraas võiks samahästi kirjelda ka virtuaalset ruumi. Virtuaalsel ruumil on potentsiaali näha välja sama individuaalne, kui on iga inimese mõtteruum. Tekib aga küsimus, kui mitmel meist on ka piisav tehnoloogiline võimekus selle teostamiseks. Siin võibki seisneda tehnoloogiliselt interaktiivse teatri põhilisi rolle: kummastada ja mugandada meie virtuaalruumi, mõtteruumi ja füüsilist ruumi. Teisisõnu, muuta meie arusaama sellest, mis üldse on ruum ja kui palju see näiliselt muutumatu nähtus on meie võimu all.

Kasutatud kirjandus:

Pullerits, Marie 2019. Koreograafiaraamat. Tallinn: Sõltumatu Tantsu Lava.

Pullerits, Marie 2021. Tantsukunst ja kehalisus keset uusi hübriidvorme. Sirp 07.05.2021.

Kultuuritoimetus 2020. Veebikeskkonnas elektron.live etendub Liis Varese ja Taavet Janseni hübriidformaat. Postimees 25.11.2021. Kättesaadav: https://kultuur.postimees.ee/7117798/veebikeskkonnas-elektron-live-etendub-liis-varese-ja-taavet-janseni-hubriidformaat, 11.05.2021.

Margaret Tilk

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s