Neljanda seina kaotamine

Autor: Maris Pukk

‘’Paradiis’’

Esietendus 16.04.2016 Von Krahli teatris.

Laval Mari Abel, Mart Kangro, Erki Laur, Tiina Tauraite, Reimo Sagor (Vanemuine)

Lavastas Lauri Lagle

Tekstid ja stseenid trupp

Kaks tundi on lühike aeg – selle jooksul tehakse üks trenn, kuulatakse ühte loengut, vaadatakse ühte filmi. Kuid võib juhtuda, et vaid kahe tunni sisse mahub palju enamat, kui oodata võib. Sinna võivad mahtuda energiast pakatavad viis artisti, kelle kunstisaalis saab puutuda kokku uskumatute diskussioonide, mõtteainet andvate monoloogide, edasikanduvate tunnete ja veel palju rohkemaga. Installatiivne lavastus ‘’Paradiis’’ laseb meil vaid üürikeseks ajaks piiluda kunstnike tegevusse ning uurida, kuidas nemad siin ja sellessamas hetkes suhtlevad ja üksteist mõistavad.

Lauri Lagle lavastus toimub Von Krahli teatri blackboxis. Sisse astudes pahvatab näkku värviaroom – viis näitlejat (Mari Abel, Mart Kangro, Erki Laur, Tiina Tauraite, Reimo Sagor) värvivad üle rekvisiite, kuid ei lase end segada külastajate tungimisest saali. Nad hoopis naeratavad sõbralikult, teretavad pilguga ja vaatavad huvitunult ringi. Eriti Erki Laur, kes ka vestleb esiridades olijatega. Terve etenduse vältel nad teadvustavad, et oleme kohal, räägivad meiega – kaob neljas sein eraldamaks vaatajat lavast.

Kunstnik (Kairi Mändla) ja rekvisiitor (Kristiina Praks) on teinud lavakujundusega märkimisväärset tööd. Pilku püüab lava keskel laiutav džungel. Erinevad värvid, mida looduses ei leia, on siin esindatud. On nii lillat, roosat kui ka sinist. Ka kostüümid (Liisi Eelmaa) haakuvad nende värvidega ja visuaalselt tekib üks suur värvide mäng. Olustikuga sobivad tööriistad ja kummaliselt mõjuvad silmatilgad on paigutatud lavale, fookusest veidi eemale. Kuid selline segamini ja värvine, ehk isegi küsimusi tekitav dekoratiivne lisand laval on just see, mis ilmestab veelgi kunstnike töötoa tunnet ja annabki publikule viimase tõuke unustamaks, et istutakse teatrisaalis ning tekitamaks tunde, mida installatiivne lavastus peakski andma – et vaataja on osa kõigest, mis laval toimub.

Näitlejatöö on imetlusväärne. Selline koostöö ja üksteise mõistmine, abistamine ja aktsepteerimine on harukordne. Ehk on mõju sellel, et tekstid ja stseenid on trupi koostöös valminud? Kavalehes lubatakse, et energiakulu on pöörane – tõesti on. Tipphetk on tantsustseen, kus liigutustel polnud piire ning ja endast maksimaalne, roniti nii torudele kui karjuti täiest kõrist, lasti end vabaks ja unustati pealtvaatajad. Näitlejad lausa hingeldasid stseeni lõpuks. Kõik eelnev tekitab lavastusest sundimatu tunde. Nagu etendajad teeksid seda, mida tahavad – justkui neil puuduks teadmine sellest, mida nad sel õhtul selle kahe tunni jooksul laval esitavad. Ja see just teeb vaatamisegi sundimatuks.

Üks meeldejäävamaid stseene on seotud Mart Kangro tegelaskuju ja tema parukatega. Mees proovib neid, räägib miks need talle tähtsad on ja jagab erinevaid seiku, mis on peakatetega juhtunud. Ta laseb ka teistel neid proovida ja selline vaikne jutustamishetk näitabki publikule eelnevalt mainitud üksteise mõistmist ja aktsepteerimist – ei ole kedagi, kes vaataks tema peale viltu. On vaid huvitatud kaaslased.

Lavastus näitab vaatajale eluringi – kuidas miski tärkab, mis temaga vahepeal juhtub ja kuidas lõpuks toimub närbumine. See pakub erinevaid tõlgendusviise, erinevaid emotsioone. On publikut naerutavaid momente, kuid samas oli väga tõsiseid stseene, mis panid mõtlema ja ehk tuletavad end meelde hiljemgi. Eelnevalt mainitud tantsustseen tekitas hea tuju, nende energia kandus ruumi ja nii edasi ka publikusse. Kuid jällegi – vastandiks pakkusid näitlejad nukrust. Iga vaataja leiab kogetust endale midagi, mida koju kaasa võtta ja endale mälestuseks jätta.

Arvustus on kirjutatud kursuse “Teatrikriitika praktikum” raames.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s