Musta Kasti intiimne pilguheit ajalukku

Teater Must Kast on seekord tulnud välja huvitava teemakäsitlusega, rääkides minevikust hoopis teistsuguse vaatenurga alt. Lavastus „Kangelased“ esitab kuus lugu revolutsionääridest, kes võitlesid Eesti riigis oma ideede nimel umbes 100 aastat tagasi.

Võib öelda, et praegu valitseb ühiskonnas postmodernne mõtteviis, mida iseloomustab ideede paljusus. Viktor  Kingissepp, Hans Heidemann, Vilhelmine Klementi, Jaan Kreuks, Jaan Tomp ja  Hans Pöögelmann olid noored, kelle maailmapilt on oluliselt erinev meie praeguse aja inimestest. Nad olid revolutsionäärid, kes tegid endast kõik oleneva, et riigis valitseks selline kord, nagu nemad unistasid. Musta Kasti näitlejad räägivad neist noortest kui kangelastest. Samal ajal otsitakse vastust küsimusele, kes on õieti kangelane? Mida tähendab kangelaseks olemine praeguses ühiskonnas?

Lavastaja Peeter Volkosnki on öelnud, et tema noorusajal määriti eelnimetatud isikuid neile pähe kui kangelasi. See oli aga kehv üritus, sest valitsuse poolt pealesurutud ajupesu ei toimunud, inimestel oli nende vastu automaatselt tõrge. Minu jaoks ei ole nad aga keegi, kuna olen sündinud vabas Eestis. Seega oli minul võimalus vaadelda lugusid puhtalt lehelt ilma mingisuguse minevikumälu või taustateadmisteta.

Intrigeerivad isiklikud lood

Publikuga vestlevad Kaija M Kalvet, Laura Niils, Liina Leinberg, Märt Koik, Mihkel Kallaste ja Karl Edgar Tammi. Esitusviisiks ei valita kuiva lineaarse loo ümberjutustust ühest isikust, vaid tekstid kantakse ette erinevates vormides. Näiteks võib kuulda kirjade ettelugemist, loenguvormis esitust ja muinasjuttu. Samuti esitati pärast iga vestlust tollaste proletaarsete poeetide mässumeelseid luuletusi. Luuletusi esitati kõvahäälselt, peaaegu karjudes. Nii võis igal moel kogu lavastuse stiili järgides tõdeda, et tegu oli mässulise ja ägeda ajaga Eesti minevikust. Sellele järgnes hevibändi Desert Queeni vahepeala, mis andis lavastusele mõnusalt robustse hõngu.  Kuus lugu koos luuletuste ja lauludega moodustavad terviku, mida on huvitav jälgida.

kangelased
Foto: Ruudu Rahumaru

Lood on tehtud isiklikuks ja neid esitatakse emotsionaalselt. Need on mälestused noortest isikutest, kes olid valmis oma ideede nimel astuma äärmusikke samme. Siin tuleb välja ka irooniline vastuolulisus – publik istub kaunis ja mugavas lokaalis ning sööb suupisteid, kuulates samal ajal lugusid inimestest, kes vanglas ebainimlikes tingimustes kannatasid. Meeldejäävaim oli Kaija M Kalveti esitlus vendadest Kreuksidest, kelle loost jäi tugevalt kõlama mõte tänapäevasest egoismist – minul on jah hea elada siin maailmas, aga mida olen teinud teiste jaoks? Kas tehakse tegusid mõeldes sadade ja tuhandete inimeste peale? Näitlejate esitusest kumab läbi kurvameelset väljaütlemata tõdemust, et pigem jätavad praegused noored suured küsimused kellegi teise õlule.

Küsimus kangelaslikkusest

Minus tekitas alguses skeptilisust lavastaja väide, et praeguse aja noortel pole enam kangelasi. Samas kuulates lugusid noorte põrandaalusest tegevusest, 17aastase neiu suhtlemisest vangidega ja palju muud, tundub see väide üha rohkem paikapidavat. Milline noor inimene tänapäeval oleks valmis nii drastilisteks ohverdusteks? Ehk on võrreldes eelmise sajandiga kangelase tähendus muutunud? Kuna meie ühiskond on muutunud mitmekihilisemaks (ideoloogilised ideaalid samuti), siis ehk saab meie aja kangelast defineerida teistmoodi? Ajaloo mõistes pole ju nendest sündmustest üldse kaua aega möödunud, kuid ometigi on maailm nii palju muutunud, et neid lugusid kuulates tundub see midagi väga kauget ja minuga mitteseonduvat.

Lavastus ei esitle mitte ideoloogiat, vaid vaatleb revolutsionääre kui inimesi, kes uskusid millesegi nii siiralt, et nad olid valmis surema. Neid esitatakse kui kangelasi, kuid mitte ühtegi mõtteviisi peale ei suruta. Mul oli suurepärane võimalus näha ühte tükikest ajaloost hoopis teistsugusena, kui ma sellest teadsin. Ehk elasidki 100 aastat tagasi Eestis hoopis sangarid. Must Kast küsis lavastusega „Kangelased“ palju olulisi küsimusi, millele vastused peab igaüks ise leidma.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s