Lilleline realism Vanemuise moodi

Erika Anna Kaldvee

 

Nikolai Gogoli romaanis “Surnud hinged” möönab jutustaja: “Hoopis kergem on kujutada suurekaliibrilisi karaktereid: seal lihtsalt viska kamaluga värve lõuendile [—] ja portree ongi valmis; kuid kõigist neist härrastest, keda maailmas on palju, kes on pealtnäha omavahel väga sarnased [—] neist härrastest on hirmus raske portreed luua.”

Jah, kuidas kujutada teatrilaval harjukeskmist inimest, kes millegagi eriti silma ei paista ja meelde ei jää? Kas vaatajale saab osaks 2 tundi ja 20 minutit puhast igavust või meeldivat äratundmisrõõmu? “Pildilt kukkujate” lavastaja Andres Noormets on võtnud endale suurema kondi pureda, kui esmapilgul ehk arvata võiks.

Näidendi autor Tiina Laanem on tunnistanud, et teda paelub inimene oma keerukuses. Samas, kui erinevad meie mured ja rõõmud, soovid ja unelmad, hirmud ja ängid õigupoolest on? Päeva lõpuks taandub kogu sigin-sagin-sebimine ikkagi küsimusele: kellele on mind vaja?

Kõigile äratundmisrõõmu pakkuvate argi- ja elumuredega maadlevad ka „Pildilt kukkujate“ tegelased. Elule käega löönud kunstnik Emmy (Merle Jääger) on oma ande ohvriks toonud perele. Tema tütar Ines (Maria Annus) kannatab tubli tüdruku sündroomi all ja iga tema lause algab ja lõpeb oma mehe nimega. Perepoeg Paul (Helgur Rosenthal) on keskea- ja loomekriisis vaevlev fotograaf, kes ei suuda talle pandud lootusi kuidagi realiseerida. Ja muidugi sõber Bruno (Aivar Tommingas), häirivalt rõõmsameelne ja igas olukorras kergesti kohanev tüüp, kes ei lase teistel tegelastel rahulikult oma kriisides kümmelda. See loetelu kõlab tuttavalt.

piodilt
Foto: Tõnis Järs (Teater Vanemuine)

Algse triviaalse argikõneluse varjus hakkavad pisitasa välja kooruma need mõtted ja tunded, mida tegelikult öelda tahetakse. Kogu dialoog on nagu verbaalne tulevärk. Näitlejate koosmängu on nauditav vaadata, samal ajal kummitas mõte, et midagi sarnast oleks justkui varem juba nähtud… Nagu Merle Jäägeri käredaloomuline, kuid hooliv ja südamlik Emmy või üdini soe ja rõõmsameelne Aivar Tomminga Bruno. Rollislepp on jäänud paraku tuntavalt lohisema. Eredamalt jäi meelde Helgur Rosenthali Paul. Tema närvilisus, kätega vehklemine ja piinatud pilk ei jätnud kahtlust suurtest siseheitlustest.

Kergelt irooniliselt mõjus jõuline roosa lillmustri kujund Andres Noormetsa loodud lavakujunduses. Lilleline tapeet muutus justkui omaette tegelaseks, kes näitlejatele oma staatilise kohalolekuga sekundeeris. Vaiadele asetatud pikliku karbikese kujuline lava nägi välja nagu televiisori ekraan. Kohati oli tunne nagu kössitaks kärbsena mõne elutoa akna taga ja jälgiks segamatult toimuvat. Aegajalt kraapis kõrva muusikaline kujundus, autoriks samuti Andres Noormets. Stseenis, kus Emmy ronib Bruno suure sundimise tulemusena jalgratta selga, peaks mõjuma kui Emmy senise elu pöördepunkt. Miks seejuures tuli heli keerata kurdistava nivooni, jäi arusaamatuks. Ka muudes stseenides oli tihtilugu heli põhjendamatult vali. Samuti häiris muusikalise kujunduse rõhutatud minoorsus, kuigi sündmused laval selleks põhjust ei andnud.

Hoolimata lavastuse mõningatest puudustest on Andres Noormets suutnud luua usutava igainimese maailma. Vaataja saalis saab tänulikult end tegelastega samastada ja tõmmata sõprade-tuttavate eluheitlustega paralleele. Mõnus argipäevalavastus, kuid ei midagi enamat.

 

Teater Vanemuise “Pildilt kukkujad”, autor Tiina Laanem, lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Andres Noormets, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskujundus Andres Noormets ja Jaanus Moor. Mängivad Merle Jääger, Maria Annus, Helgur Rosenthal ja Aivar Tommingas.

Esietendus 21. novembril 2015 Sadamateatris.

 

Arvustus on kirjutatud kursuse “Teatrikriitika praktikum” raames.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s