Armumine sõnadesse

Praeguses maailmas on paljudel inimestel kombeks valida kaaslane välimuse põhjal. Austria kirjaniku Daniel Glattaueri romaani „Hea põhjatuule vastu“ põhjal valminud samanimeline Rein Paku lavastus näitab, kui ehtsad ja elusad võivad olla kahe inimese suhted, kes oma mõtete ja tunnete väljendamiseks kasutavad vaid elektroonilisi vahendeid. See on lugu mehest ja naisest, kes armuvad üksteisesse kirju kirjutades.

Lavastus põhineb epistolaarromaanil ehk kirjadest koosneval teosel. Kogu tegelaste kõne on üksteise kirjavahetus, kaks armunut ei kohtu iialgi. Tekst on kirjakeelne, tegelased ei vaheta omavahel ühtki kõnekeelset sõna. Veebidisainer Emmi saadab ajakirja tühistamiseks mõeldud e-kirja kogemata keeleteadlasele Leole. Eksitus saab kiirelt lahendatud. Mitmed kuud hiljem saadab naine kogu oma meililistile ühiskirja, milles soovib head uut aastat ja rõõmsaid jõule. Selle kirja saab juhuslikult ka Leo, millest hakkab arenema netiromanss. Kaks täiesti võõrast inimest hakkavad üksteisele kirju kirjutama ja saavad lähedasteks.

Piiride ületamine paneb kaasa elama

Elina Purde kehastatav Emma Rothner on enesekindel, edukas ja iseteadlik naine. Ta on teravmeelne ja oskab meestega õigesti käituda, kuid ta tunneb puudu lähedusest. Kuigi ta ise väidab, et on õnnelikus abielus, saab kiirelt selgeks, et ta ei ole päris rahul ja vajab rohkemat. Elina Purde mängib emotsionaalselt, ta on hingeline ja haavatav. Märkimata ei saa jätta ka näitlejanna kaunist välimust. Pealtnäha enesekindel ja eluga rahulolev naine on tegelikult õrn ja vajab armastust. Seda armastust pakub talle kirjadega Leo.

Keeleteadlane Leo Leike on intelligentne, sõnaosav ja romantiline. „Ma suudlen samamoodi nagu kirjutan“, kirjutab Leo Emmile. Tema oskuslikust sõnakasutusest on näha, et ta valdab seda ala hästi, ta oskab Emmi teravmeelitsustele samaväärselt vastata. Suhtes on pigem tema natuke julgem, ta tunnistab esimesena, et on naisest huvitatud ning tahaks teda suudelda või nuusutada. Tuleb tunnistada, et Andres Mähar mängib suurepäraselt nagu alati, temas ei pea pettuma.

Mõlemad näitlejad täidavad oma rolle hästi, nende koosmäng mõjub terviklikult ja harmooniliselt. Kuigi nad ei vaata peaaegu mitte ükski kord ükstesele otsa, suudavad nad loo teha väga emotsionaalseks.

HPV9

Loo arengut jälgides tekib küsimus, miks need kaks täiesti võõrast inimest hakkavad üldse üksteisele kirjutama. Nad oleksid ju võinud lõpetada, kui Leo sai teada, et Emmi on abielus. Tegelikult oleksid nad saanud lõpetada juba siis, kui selgus, et tegu oli arusaamatusega. Kuid ometigi nad jätkavad, nad kirjutavad üksteisele iga päevaga aina rohkem. Raske on valida, kumb pool on aktiivsem kirjutaja, vahepeal kirjutas rohkem Emmi, vahel Leo. Küllap oli neil mõlemal midagi oma elust puudu. Puudust aga aitasid täita üksteise kirjad. Kuigi õigupoolest hakkab Emmi juba piire rikkuma, sest ta muutub Leoga väga isiklikuks, ei tekita see pahameelt Pigem hakkab vaataja aina rohkem kaasa elama. Mida rohkem tegelased üksteisele oma tunnetest aimu annavad, seda enam suureneb soov, et nad kohtuksid. Ehkki Leo väitis, et ta ei taha naist mitte mingil juhul näha, muutuvad nad oma suhtes aina julgemaks. Näiteks jätavad nad teate üksteise automaatvastajale, et teineteise häält kuulda. Vaataja soovib Emmi ja Leo suhte edasiarengut, mitte naise kooselu abikaasaga, hoolimata sellest, et ta oma meest petaks.

Lihtne ja tagasihoidlik

Annika Paku loodud lavakujundus on minimalistlik. Kogu tegevus toimub mehe ja naise magamistubades. Laval on kujutatud Emmi ja Leo tuba, mis on eraldatud seinaga. Loomulikult kumbki tegelastest üle piiri, teisele poole seina, ei tohtinud astuda. Juba enne etenduse algust saab näha nende tubasid ja selle põhjal eeldada, millised inimesed nad on. Kahe tegelaste toad on justkui nende oma maailm, mis näitas nii mõndagi ka iseloomu kohta. Emma tuba on naiselik ja elegantse sisustusega. Seal on valge kirjutuslaud koos tooliga ja voodi. Leo toa kujundus on robustne ja pruunides toonides. Toas on puidust kirjutuslaud koos tooliga, riiul ja tugitool. Kirjavahetus toimub sülearvutitega, mida kasutatakse nii põrandal, voodis kui laua peal.

Lava ülaosas on väike ekraan, millel näidatakse ajavahemike möödumist. See teeb loo paremini jälgitavaks. Visuaalselt aja kujutamine ei lõhu terviklikkust. Näiteks kui aja möödumist oleks ette lugenud mees- või naishääl, oleks see võib-olla ära rikkunud tegelaste omavahelise dialoogi. Ajavahemikust sõltub ka tegelaste omavaheline kirjavahetus. Näiteks küsib Emmi, miks Leo ta kirjadele juba nädal aega pole vastanud. Seejärel Leo vastab koheselt, et ta ei saanud kirjutada kuna ta ema oli ära surnud.

Lavastuse muusikaline kujundus jääb pigem tagaplaanile. Kirjade vahepeal, kui ekraanil aega näidatakse, mängib muutumatu hoogne ilma sõnadeta muusika. Muusika on selleks, et paremini täita aja möödumist. Sel ajal kui Emmi või Leo üksteise kirju ette loevad, on alati vaikus. Vaikus sobib hästi kirjade ette lugemiseks, muusikaline taust oleks rikkunud teksti kuulamist. Teistsugust muusikat sai kuulda arvatavasti lavastuse kõige intiimsemal hetkel, kui Leo ja Emmi tulevad üksteisele väga lähedale ja vaatavad teineteise silma sisse. Sellese hetkesse sobib õrn muusika suurepäraselt.

Kogu lavastuse visuaalne pool jääb pigem tagaplaanile. Lavastaja Rein Pakk on öelnud, et tegu on näitlejateatriga kõige paremas mõttes. Kõige tähtsamad on loo juures näitlejad ja lavastuse fookuses on näitlejatöö. Kõik muu, nagu näiteks kujundus ja muusika on pigem ebaolulised. Need elemendid küll täiustavad lavastust, kuid kõige tähtsamad on Emmi ja Leo etteloetud kirjad.

HPV5

Teistsugune armastuslugu

Milline on Emmi ja Leo suhe? Nende vahel on tegu justkui kassi-hiire mänguga, kus kumbki ei julge või ei taha täielikult oma tundeid avaldada. Nad on intelligentsed inimesed, kes teavad, et nende isiklik kirjavahetus hakkab ületama piire, sest Emmi on siiski abielus. On ilmselge, et mõlemad on üksteisesse armunud, ent ei näita seda täielikult välja. Nad räägivad oma igapäevastest tegemistest, oma salasoovidest ja mõtetest. Leo rõhutab kogu aeg seda, et ta ei tahagi Emmit päriselt näha, ta ei huvitu välimusest. Ta on naise kirjade põhjal oma peas kokku pannud ideaalse Emmi. Ilmselgelt on mõlemad üksteisele vajalikud ja pakuvad seda, mida mujalt polnud saanud. Emmi tunnistab, et ta naudib flirti, mida enda reaalse partneriga ta tunda ei saa. Leo naudib aga naise kirjade põhjal valminud kujutluspilti.

Leo ja Emmi lugu on teistsugune võrreldes tavaliste armastuslugudega, sest armutakse kujutlusvõime abi. Nad armuvad üksteise sõnadesse ja mõistusesse. Tegelased ei kohtu omavahel, kuid püüavad seda kirjade abil asendada. Kirjade teel üksteisesse armumine on midagi väga erilist, sest me elame ajastul, kus armastus on muutunud väga kehaliseks. Seksikus ja atraktiivsus on midagi välist ja seostub näiteks kehakumeruste ja riietega. Paljud inimesed vaatavad esmakordselt kohtudes üksteise välimust ja otsustavad selle põhjal, kas tasub üldse edasi suhelda. Emmi ja Leo aga ei näinud üksteist kunagi, seega ei saanud olla füüsilist tõmmet. Neid erutavad üksteise mõtted, sõnad ja ülestunnistused. Kirjad on „illusioon lõputust õnnetundest“.

Kas saab üldse olla armastus kahe inimese vahel, kes ei ole üksteist kunagi näinud? Nad ei teadnud üksteisest alguses ju absoluutselt mitte midagi. Nad olid tunnistanud, millise tööga nad tegelevad. Tänu ühele ajakirjale teadsid nad, et elavad samas suurlinnas, kuid see on ka kõik. Neil polnud ei vanust ega nägu. Kuid mõlemal on ühine hobi: neid huvitas üks täiesti võõras isik teisel pool arvutiekraani. „Hea põhjatuule vastu“ näitab, et omavahel saavad tõesti armuda kaks inimest, kes üksteisele ainult kirjutavad, sest tegelikult nii seksikus kui armastus algab peast. Tõeline iha saab toitu kujutlusvõimest ja sellest võib sündida tõeline armastus.

Autor: Daniel Glattauer
Tõlge: Piret Pääsuke
Dramatiseering ja lavastus: Rein Pakk
Lava ja kostüüm: Annika Pakk
Muusikaline kujundus: Ardo Ran Varres
Valguskunstnik: Imbi Mälk
Osades: Elina Purde, Andres Mähar ja Jüri Lumiste (hääl)

Arvustus on kirjutatud aine “Teatrikriitika praktikum” raames.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s