Lühiarvustus: Miksteatri sõnadeta fantaasiamäng pakub vaheldust asjadest kirjule argimaailmale

Oktoobris toimunud festivali “Teater noorele vaatajale 2015” programmi üheksast lavastusest võib Miksteatri sõnadeta fantaasiamängu “Merele!” pidada üheks tugevamaks terviktööks. Lavastuse lugu on iseenesest üpris lihtne, kuid loo lähtepunkt omajagu kentsakas. Nimelt: kolm muuseumitöötajat tegelevad tööajal oma tavapäraste ülesannetega, kuid nende silmis vilksab vandeseltslaslik helk, sest pärast seda, kui kell on kuulutanud tööpäeva lõppu, alles läheb elu muuseumis põnevaks. Siis jõuab kätte nende kord šedöövreid nautida ning nad teevad seda täiskasvanuile täiesti suurepäraselt ebakohasel moel – mängides. Ühiselt avastatakse, milliseid seiklusi ja sekeldusi varjab ühe meremaali tüüne pind.

Foto: Mart Laul

Esteetiliselt on lavastus tervitatav ja kujutlusvõimet arendav vaheldus tänapäeva noore vaataja muidu kõiksugu vidinatest ülekoormatud argimaailmale. Kostüümide, rekvisiitide ja kujunduse puhul kehtib põhimõte: täpselt niipalju kui vajalik. Objektide asemel kõneleb näitlejate tegevus, mille kaudu võib iga ese saada hulga erinevaid funktsioone, omadusi ja heliefekte. Õigupoolest, ses osas meenutab nende kolme kunstiseilaja tegevus ehedalt tavapärast toa- või aianurgas asetleidvat lastemängu, mille puhul on kõik kuitahes kauge või kummalise paiga kujutlemiseks vajalikud asjad imekombel kodus olemas.

“Merele!” räägib kunstiteose kogemisest kahel tasandil: esiteks oma sündmustikuga ning teiseks on lavastus mõistagi ka ise kunstilise elamuse objekt, kuigi efemeersemat laadi. Loo lõpuks tuuakse vaataja küll jälle kindale maale, st muuseumitöötajate nn pärisellu tagasi, kuid humoorikas puänt avab kujutluse uutele mänguvõimalustele ning toimib ühtlasi ka muigeleajavalt tabava kommentaarina (vististi igihaljal) kaasaegse ja/või abstraktse kunsti “mõistetavuse” teemal. Niisiis võib järeldada, et elamuslikku ja mõtetergutavat leiab Miksteatri lavastusest iga tähelepanelik vaataja, vanusest sõltumata. Samuti ehk ideid järgmiseks kunstimuuseumikülastuseks.

“Merele!”, Miksteater. Autorid, lavastajad ja näitlejad Maarja Mitt, Tarmo Song (külalisena Theatrumist) ja Kaido Rannik. Kostüümikunstnik Jana Volke. Esietendus 20. märtsil 2015.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s