Silver Kaljula, respekt!

Silver Kaljula “5 grammi sisemist rahu” on üks TÜ VKA teatrikunsti 10. lennu kooliülesandest alguse saanud monolavastustest, mis on edasiarendatuna jõudnud teatri Must Kast statsionaarsesse repertuaari. Sellest võib järeldada, et tegu on hulga materjali seast tuumakuselt esiletõusnud tööga – asjaolu, mis seab lavastusele teatud ootused. Lavastuse sisu on tõsieluline: autor Kätlin Padesaar kirjutas teksti ühe endise Tartu narkomaani meenutuste põhjal.

Minajutustuses avaneb noore mehe lugu kanepipopsutamistest fentanüülideliiriumiteni välja. Strobovalgusega peostseenides ja ka loo keerdkäikudes pole midagi kuigi ootamatut või üllatavat, niisama kergelt võiks lavastuse pealkirjagi põhjal ühmata, et “ah, küllap on see üks neid narkolugusid, on kurbi dokumentaale, kuulsuste allakäigu-stoori’sid ja “Politseikroonikat” juba küll nähtud. Kaljula monolavastuses aga loovad isiklik ja samas läbi karakteri kontsentreeriva prisma lähenemine ning tugev ja heas tasakaalus näitlejatöö osavalt komponeeritud terviku, mis ka isiklikult mõjub, emotsionaalselt (olemata pisarakiskuja) ja mõtlemapanevalt (olemata moralistlik, mis oleks ilmselt noortelavastusele eriti hukatuslik).

Foto: Gabriela Liivamägi
Foto: Gabriela Liivamägi

Selle mõju parimaks tõestuseks on publiku reaktsioon kahelt etenduselt, kus viibisin: põhikooli- ja gümnaasiumiealised noored, kelle seast paljude jaoks oli see tõenäoliselt üks kooli poolt organiseeritud kohustuslikest teatriskäikudest, aplodeerisid püsti seistes. Käteplaginat saatvatest hüüetest oli märgata, et reaktsioon tuli südamest. Mitte et arvustusse oleks enamasti kuigi kohane või primaarne saalisviibijate arvamusväljendusi sisse tuua, aga pean konkreetset juhtu erandlikult märkimisväärseks. Nimelt leidis lisaks lavastuse edule tõestust, et hoolimata noorelavastuste ja noortele kirjutatud omadramaturgia vähesest hulgast lastele suunatuga võrreldes, ei ole nn teismeliste vanusegrupp teatri jaoks sugugi kadunud publik. Ega narko noortega sisukalt suhtlemiseks (mis teatavasti on kahepoolne tegevus) võimatu teema.

Ses aspektis räägib lavastuse kasuks just asjaolu, et pole nn noortekeelitsemisega ülepingutatud, mis võiks vastupidiselt kavatsusele patroneerivalt mõjuda. Aeg-ajalt (muidugi koos vastavate žestidega) kõlav “respekt!” mõjub nii noore näitleja kui tegelase keelepruugis loomulikult. Mõnevõrra võõralt mõjuvad paar liigselt kujundlikku ja läägemaigulist väljendust pingelistes stseenides. Teksti on pikitud ka veidi temaatilist statistikat ja lihtsamaid psühholoogiatermineid, kuid need seostuvad sujuvalt subjektiivsete olu- ja enesetundekirjeldustega, mis sõltlase argipäevast üpris naturalistliku ettekujutuse annavad.

Foto: Gabriela Liivamägi

Justnimelt ettekujutusel on ses teatrikogemuses suur (ja võimas) roll, sest parimatel hetkedel loob tegevusruum vaataja peas end minimalistliku lavakujunduse karkassile kui ise. Tegelikult muidugi on loojaks täpselt ja kohati häirivalt veenvalt mängiv näitleja. Silver Kaljula näitab, et kuigi lavastus on algselt mõeldud kammerlikematesse saalidesse, pole tema jaoks probleem ka ligi mitusadat noort vaatajat terve etenduse vältel pilkupidi peos hoida.

Ehk olulisim selle lavastuse puhul on aga, et vaatajasse, olgu selleks siis nooruk või neiu, õpetaja, lapsevanem või kestahes, suhtutakse kui aktiivsesse, mitte ainult kaasa-, vaid isemõtlevasse inimesse, kes peab tegema ise oma valikud. Ning kes, ma loodan, mõistab, et selles peitub tugevus. Nii et teie valik, kas lähete vaatama või mitte. Aga ärge öelge, et keegi pole teid hoiatanud.

“5 grammi sisemist rahu” – teater Must Kast, autor Kätlin Padesaar, lavastaja Silver Kaljula, heli Peep Maasik, valgus Kristo Kuusik, laval Silver Kaljula, esietendus 18.10.2015 Tartus, Genialistide Klubis. Lavastus valiti ASSITEJ Eesti Keskuse korraldatud festivali “Teater noorele vaatajale 2015” programmi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s