Kodukoha kurbmäng. Tõestisündinud, ühevaatuseline, pisaratega.

Kord elanud isamaa parimaid tütreid. Ehkki elutee oli neiu kodukohast, memme-taadi majast juba ära viinud, kaugemaisse paikadesse tarkust koguma ning oma elu elama, polnud tütreke oma juuri unustanud.

Kuna tütreke oli suur kultuurilemb, seadis ta ühel neljapäevaõhtal sammud  teatrisse. Aga ei, mitte teatrimajja – seekord tulid kodumaa andekamad pojad ning tõid teatri lihtrahvale koju kätte. Kogu väikelinna kultuurikoda säras, nähes isegi kaugel barettide ja baguett‘ide maal käinud teatrit nende väikses ning muidu veidi sünges kodukandis.

See, mida laval nähti, pani saalis naeru rõkkama ja rahval kõhu vappuma, hinge helisema ning hetketi võttis ka südame valutama – selline on see meie Kodumaa, sellised on tema Karjed.

Ent oh seda viletsust…..

…Kui Jaak oma etendusega lõpule jõudis, oli viimane buss juba lahkunud. Oh häda! Neadis see tütreke palju jaksas, kurtis palju tahtis – buss oli läinud ning uut oli oodata alles varastel koidikutundidel. Ent tol hetkel tulid nupukale tütrekesele meelde tema vanemad. Teadis ta ju, et memm-taat on teda ikka eluteele ette tulnud katsumustest välja aidanud. Ning isegi kui päris sihtkohta, kuhu vaja, täna ei jõua, on ka vanematekodus teda alati voodiase ning aurav söök ootamas.

Soojus juba põues, helistas ta kodustele. Teate ju küll seda ütlust, et „kus häda kõige suurem, seal abi… seal abi…. idapiiril.“ Oh rist ja viletsus, selgus, et isake koos kaarikuga olla hoopis Venemaa kanti sõitnud ning täna teda küll koju tagasi oodata pole. Ning emake olla ka kodust pagenud, peente välismaalastega sõprussuhteid soojendama. Pisar pisara järel voolas üle tütrekese põse, ent vanemaid lähemale see ikka ei toonud.

Polnud parata, tuli kukrurauad avada ning kopikat kõlistada. Selle peale oli kutsar kohal, et tütreke vähemalt poolele teele, memme-taadi juurde toimetada, kust hommikul teekonda saaks jätkata.

Kuna aga teada on, et ühele õnnetusele järgneb teine, ei olnud tütrekesel ka võtit kaasas. Nii et ehkki kutsar ta mõnekümne sammu kaugusele koduuksest viis, ei saanud tütreke kuidagi kotta sisse ikka. Kuna aga kodukohas, väikses küll, ent siiski täitsa tegusas, on küllalt hiljuti ka kohvik avatud, et just reisimehed saaksid seal keha kinnitamas käia, otsustas tütar memmekese tuleku just seal sooja kakaod rüüpides ära oodata. Ent kui ta külalistemaja ukse taha jõudis, selgus, et seegi oli end juba unne seadnud.

Nii et jäänud tütrekesel muud midagi üle kui kaunikesti tühjas ja vaikusest kumisevas öises kodukohas ikka tare ukse taha luusima minna. Vaatas ta ühelt poolt ja piilus teiselt. Ning nägi, et nende kambrikese aknas tuli põleb. Vanaema! Aga kes see siis saab öötundidel armsat vanaemakest ehmatama hakata, mõtles tütreke. Pealegi on suurel majal mitu lukku ees – vanaema võiks ta ju ehk isegi tuppa lasta, aga kodukoridori ei jõua ta ikka mitte kuidagi.

Minutid tiksusid, külm tungis naha vahele, aga abi ei kusagil. Ent just sel hetkel avanes uks… Tütreke tegi paar kiiret hüpet ning oli pääsenud koridori. Nüüd oli vaja ületada veel viimane verstapost – pääseda päris koduuksest sisse.

Kõigepealt koputas ta tasakesi, aga ei midagi. Siis koputas ta veidi valjemini. Ja ootas. Ootas veel veidi. Ei keskit. Siis koputas ta kõvemini, kohe päris valjult, nii et kogu koridor vastu kumas. Ning kuulis seepeale ukse taga vaikset häälekest: „Kes seal on?“. Tütreke hüüdis, hüüdis kõvemini….

No, mis siin enam lugejaid pika kirjeldusega piinata. Lõpuks avanes uks ning tütreke sai kodukotta sisse! Tee voolas ojadena ning pidu ja pillerkaar kestis varaste hommikutundideni.

Loo moraal: Iga põõsa taha ei tasu teatrit vaatama sõita.

Lõpp.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s