Tükike ühe rokkstaari elust

Mihkel Raua raamat „Musta pori näkku“ kirjeldab kogu oma eheduses ausalt ja ilustamata Eesti kuulsate inimeste seiklusrohket minevikku. Samuti on kavas lause, mis näitab hästi, mida inimesed etenduselt oodata võivad:  „Üks korralik rahvas tahab näha müüte ja legende popstaaridest, kes ühel päeval staadionitäie publikut psühhoosi äärele tõukavad ning järgmisel päeval juua täis peaga mentidele vahele jäävad“.

Tuleb tõdeda, et raamatu lugeja ei koge etendusel tegelikult mitte midagi uut. Kuna määratluseks on mokumentaalne talkshow lauludega ja sündmusi meenutatakse minevikust, ei olegi võimalik neid näha päriselt toimumas. Nõustun siinkohal Heili Sibritsa arvustusega – nüüdseks on diivanitel istumas keskealised ja tavapärased inimesed, kes mõjuvad pigem igavalt. Kahjuks ei ole võimalik näha, millised olid inimesed toimunud sündmuste hetkel. Saadet ei juhi mitte verinoor mässuline rokkstaar, vaid sinises ülikonnas keskpärane härra Raud.

Kuigi sündmusi jutustatakse lihtsalt ümber, tehakse seda üsna mahlakalt. Näiteks oli publik täiesti hullumas, kui ropu suuga bussijuht Volli kirjeldas lõbusalt, mis juhtus Mihkliga ühel esinemisel koolimajas, kui imekaunis abiturient talle esireas kaasa elas. Samuti naeris rahvas ohjeldamatult, kui Raud palus Rein Veidemannil meenutada, kuidas ta ülemisel korrusel pidutsevaid noori läks korrale kutsuma.

Üleüldse oli kogu etenduse meeleolu üsna lõbus ja humoorikas. Hämmastust tekitabki see, et alkoholi küüsis vaevlevatest ja katkiste eludega inimestest on tehtud paras komejant. Raamatut lugedes ei ole märgata sellist naljakat ja toretsevat õhkkonda. Samas tuleb tunnistada, et lavastusse olidki valitud kentsakad ja piinlikumad juhtumid, Jõuluvana kirjeldatud mälestus Anne Veskiga ning eelmainitud intsidenti noore abituriendiga ei saagi väga tõsiselt esitada.

Foto: Vanemuine

Muusika on siin tekstile taustaks ning esitatavad laulud mõjuvad meeldivate vahepaladena, mis sobivad hästi iga meenutuse lõppu, andes edasi terviklikuma ettekujutuse tegelastest. Tore oli see, et esitati palju Eesti rahva aegumatuid lemmikuid nagu näiteks „Käime katuseid mööda“ ja „Valgus“. Siiski jääb mõne tegelase, näiteks bussijuht Volli või viimases stseenis oleva tütarlapse puhul küsitavaks, miks on nad pandud laulma, sest nad ju ise pole eriti muusikaga seotud.

Kõige paremini mängis oma rollis peategelane ise. Andres Mähar suutis ülimalt peenelt ja täpselt järgi teha Rauda koos talle omase kõnemaneeri ja žestidega. Samuti aitas peategelast paremini mõista see, kui Mähar hakkas rääkima iseenda häälega, mitte Raua omaga. Nii tundus muidu küllaltki pealiskaudne ja muutumatu Raud palju inimlikumana, näidates, et ta on midagi rohkemat kui lihtsalt külalisi usutlev saatejuht.

Mõnda tegelast oli kujutatud kentsakalt. Näiteks kilava hääle ja paabulinnukõnnakuga Rein Langi puhul jäi mulje, et teda pigem parodeeritakse. Samas olid oma rollides väga meeldivad ja tõetruud Martin Kõiv Hendrik Sal-Sallerit ja Ott Sepp Hardi Volmerit kehastades.

Foto: Vanemuine

Lavastuse ruumiline lahendus oli lihtne nagu vestlussaadetes ikka – kaks valget diivanit ja klaaslaud. Videokunstnik Taavi Varm on kasutanud ekraanina nii külgseinu kui lage, kus laulude ajal võis näha erinevaid taustasid. Väga värskelt mõjus „Sõidulaulu“ ajal lakke projitseeritud suurte valgete pilvedega taevas. Värvilist ekraani oli huvitav vaadata, kuid samas jäi see ka natuke pealiskaudseks.

Muidu veidi ühekülgsele ja raamatust kehvemale etendusele pani suurepärase punkti Mihkel Raua enda lavaletulek ning koos Mähariga esitatud laul „Shine on“. Paremat ja sobivamat lõppu ette ei oskaks kujutada. Lava alt välja tulevast Mihklist võis igaüks välja lugeda, et tänaseks on alkoholismi käes vaevlevast muusikust saanud edukas ja õnnelik inimene. Inimene, kes suutis mustast porist välja ronida.

“Musta pori näkku” – Vanemuine

  • autor Mihkel Raud
  • lavastaja Andres Noormets
  • kunstnik Maarja Meeru
  • valguskujundaja Margus Vaigur
  • videokujundaja Taavi Varm
  • Mängivad Andres Mähar, Martin Kõiv, Ott Sepp, Kais Adlas, Riho Kütsar, Margus Jaanovits, Priit Strandberg, Maria Soomets

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s