Praktiline linnaelu või hoopiski muinasjutuline maaelu…

Koguperelavastuses „Saabastega kass“ on vaatamist-kuulamist-tunnetamist-mõtestamist nii väikestele kui ka suurtele. Lavastaja Kristo Toots põimib muinasjutuseiklused kaasaja tõsiste ja tähtsate probleemidega. Õpetuslik aspekt on peidetud osavalt muinasjutumaailma sündmustesse: imemuinasjutu põnevate ja kaasahaaravate seikluste kõrval tulevad esile päevakajaline maaelu ning tublide talupidajate hääbumise temaatika. Veidi hajameelne, kuid visa vanaisa (Allan Kress) tahab talu edasi pidada, veskis jahu jahvatada, kuid linnalapselaps Mati (Mart Toome) ei suuda uue põlvkonna esindajana vähemalt esialgu näha maaelu võlusid. Ta eelistab linnulaulu asemel mündikõlinat, kohiseva metsasalu asemel liiklusmüra.

Lavastuse mängupaigaks on valitud looduskaunis Põlva Talurahvamuuseumi õu koos vana veskiga, mis ümbritsevate taluhoonete, põldude ja flooraga loob ehtsa maaelu atmosfääri. Veski on ühtaegu nii põhiline kujunduselement kui ka tegevuspaik. Ehedust ja maaelulisust toonitavad ka valged pitsilised voodilinad ja linased riided, mis on riputatud dekoratiivselt pesunöörile kuivama. Näitlejate kostüümidki on ühtlases tumedas looduslikus värvikoloriidis, enamasti kas pruunid või rohekad. Aktsendina mõjub printsessi tegelaskujule (Maria Taimre-Varres) sobilik roospunast värvi kleit – neiu nagu lilleõis.

Miksteater 2014 064
Foto: Kadriliis Rämmann

Lavastuse muusikaline kujundaja Kaido Rannik on leidnud sündmustiku ja etenduspaigaga harmoneeruva ning originaalse helikeele. Lavastuses kasutatakse ehtsa torupilli kõrval ka mitmeid igapäevaelu lihtsaid „instrumente“, millest on võimalik omapäraseid helisid välja võluda. Kasutust leiavad nii ämbrid, potid-pannid kui ka veega täidetud klaaspudelid. Omapärase hingamise kogu loole lisavad Talurahvamuuseumi ümbritsevatel põldudel pesitsevad arvukad linnuliigid, kelle häälitsusi ja huikeid ei saa lavastusmeeskond küll juhtida, kuid kes justkui aimaksid ise, millal oleks õige aeg oma lauluviis või nokaplagin kuuldavale tuua.

Heinateo alguseks linnast maale jõudnud Mati satub talutööde, kaasa võetud peenutseva linnapruudi (Maria Taimre-Varres) ning argipäevamurede juurest hoopiski muinasjuturaamatut lugema ja lapsepõlvemälestusi mõlgutama. Ta ei ole veel lõplikult oma sõrme kuradile ehk mürisevale linnaelule andnud ning tuletab meelde, kuidas ta suviti maal looduse keskel aega veetis. Maakohta kujutatakse lavastuses võluväelise paigana: vaid maal võib kivile tukkuma jäädes sattuda seiklusterohkesse muinasjutumaailma. Mäng mängus: fiktiivses maailmas sünnib omakorda uus fiktiivne maailm, kus vanaisa on vägev kuningas, peenutsev linnapruut kehastub ümber õilsaks printsessiks, suppi hakkab keetma kuraasikas Inimsööja (Marko Mäesaar) ning kodukass muutub hoopiski inimkassiks.

Saabastega Kass (Katrin Kalma)
Saabastega Kass (Katrin Kalma) Foto: Kadriliis Rämmann

Krutskeid täis kavala kiisu (Katrin Kalma) abil, kes unistab üle kõige uhkest saapapaarist (mille ta Mati abiga ka endale saab) kohtub linnapoiss printsessiga, armub ning pärib kuningriigi. Katrin Kalma kujutatud inimkass on plastiline ja  liikuv. Näitleja annab žestidega edasi kassilikku väärikust, salakavalust ning uudishimutungi. Kuid muinasjutumaailm ei jää igavesti kestma, Matil tuleb unenäost virguda ja tagasi reaalsusesse pöörduda, mälestuseks seiklusrikkast teekonnast vaid sümbolina mõjuv lõhkine särk. Samamoodi nagu kadus Mati muinasjutumaailm, võib ühel hetkel kaotsi minna ka esmapilgul kutsuv ja õnnemuinasjutuna näiv linnaelu…

Teater: Miksteater. Lavastus: „Saabastega kass“. Autor: Donald Tomberg.  Lavastaja: Kristo Toots. Kunstnik: Anne Prangel. Kostüümikunstnik: Jana Volke. Muusikaline kujundus: Kaido Rannik. Osades: Katrin Kalma, Maria Taimre-Varres, Mari Tammar, Mart Toome (Tallinna Linnateater), Allan Kress, Marko Mäesaar (Teatribuss), Kaido Rannik. Esietendus 19. juuli 2014 Põlva Talurahvamuuseumis.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s