Von Krahl “Life Is Very Hard”

Lavastajad ja dramaturgid: ROBERT M. JOHANSON (USA, Nature Theater of Oklahoma), MARIT SIRGMETS (Eesti, Guts United) & SIMONA BIEKŠAITĖ (Leedu, Guts United)

Teksti kontseptsioon: ROBERT M. JOHANSON (USA, Nature Theater of Oklahoma)

Kunstnik: SIMONA BIEKŠAITĖ (Leedu, Guts United)

Tekstide autorid: VON KRAHLI TEATRI TRUPP, ROBERT M. JOHANSON, MARIT SIRGMETS, SIMONA BIEKŠAITĖ 

Näitlejad: TIINA TAURAITE, ERKI LAUR, JIM ASHILEVI, KAIT KALL, OTT KARTAU, LIIS LINDMAA, LOORE MARTMA, TÕNIS NIINEMETS, IVO REINOK ja RAGNE VEENSALU

Kui Von Krahli etendusest lugu rääkida, võiks alustada nii: alguses oli vaikus ja pimedus, üldine segadus ja selle keskel metsikud primaadid. Nende kõne oli artikuleerimata, mõtlemine ja tegutsemine algelised. Üksinda pimedusse jäetuna olid nad vaesed ja väetid. Äraelamiseks kukutati neile taevast kartuleid ja meelelahutuseks pakuti glamuuri, säravaid kuulsusi, kuulujutte, reality-show’sid, muusikale – kõike, mida tänapäeval juba eos armastama õpitakse. Nad õppisid rääkima vahendatud meedia retoorika, narratiivide, esteetika, väärtushinnangute järgi. Nad said ereda stuudiovalguse ning kuldse lavakardina, mis meenutab midagi Robbie Williamsi „Milleniumi“ videost. Nii said nad ühtäkki inimesteks – järsk evolutsioon oli toimunud.

Narratiiv ei toimi halvemini kui näiteks ameerika kreatsionistide teooria, mis evolutsiooni üldse välistab.

Kõike seda tundub juhtivat müstiline Mängujuht, karakterites aukartust äratav orwellilik Suur Vend, kes meelelahutuse nimel vajab nende lugusid (ühtegi nimetust salapärasele kumisevale häälele etenduses ei anta, Mängujuht on pelgalt minu interpretatsioon).

Massimeedia kultuse stereotüüpide esile toomine, nende mõnetine ironiseerimine läbi liialduste mõjub tahes-tahtmata klišeena ja pikapeale tüütab, kuna suurel määral ei üllata. Tegelaste kõne on teadlikult katkendlikuks ja seosetuks tehtud, see ei jõua mitte kuhugi ning on üleliia vali ja utreeritud. Kasutatakse üleliia palju parasiitsõnu ning mõtte takerdumisest tulenevaid „ee“sid ja „ää“sid (brainfart nagu etenduses öeldakse). Selge, et teatraalsuse eesmärgi täitmiseks on asi veelgi üle võlli aetud. Ent see muutub kiiresti igavaks.

Etendus pendeldab pidevalt õhkõrnal piiril, kas ta on natuke liialt labane klišee või midagi enamat. Liialt labane oleks ta siis, kui tegeldaks ainult stereotüüpide ja kultuurilise roosamanna ironiseerimise ja taunimisega. Etenduse puhul seda küll tehakse, aga pigem üritatakse stereotüüpe välja joonistada ja neid mõista. Noored karakterid sümpatiseerivad, neis võib end mingil määral ära tunda.

Lavastuses on rõhutud vaatemängulisusele ning mürale, mis on kõik õiges kohas. Dünaamikast jääks justkui kohati puudu. Laval toimub pidev liikumine ja tegevus, näitlejad saavad end laval lisaks kõigele muusikutena rakendada. Vahepeal tuleb mängu muusikalide esteetika, kuhu on segatud ameerikalikku happygolucky suhtumist ning vabaduse, maailmavallutuse ja edukultuse retoorikat.

Näitlejad laval suudavad välja mängida tüpaažid, keda on hea jälgida. Nad suudavad ennast mängulises tegevuses elama panna nii, et sündinud energia jõuab publikuni, olgugi, et seda energiat on vahel üleliia. Eriti elavalt jäi meelde Ashilevi NBA andunud fänni kõnemaneeri järele tegemine.

Ent siiski, kui laval toimuv lakkamatu seosetu ja rütmitu kõne ja karjumine tüütuks muutuvad, värskendavad meeli laiv-bänd ning koomilised porno-tööstust illustreerivad punaste valgustega ilutsevad stseenid. Hea on, et kuigi stseenidega pakutakse kõvasti üle, pole nad etenduse kontekstis siiski labased. Hingamisruumi annavad väikesed nüansid, näiteks täiesti ebanaljakate ja labaste anekdootide rääkimine. Sisse on toodud ka väikesed publikut „äratavad“ lükked: näiteks trussikute loopimine publiku sekka, millele järgneb kartulikottidega vaatajate ees hõõritamine, justkui asi läheks kohe karmiks kätte.

Hea, et etenduses jäävad mõned asjad vaatajatele lahtimõtestamiseks. Huvitav nüanss, mis asjad veidike pea peale keerab on väide justkui tuleviku ühiskond hakkaks kadestama seda, mis praegusel  on. See mõte aitab kinnitada teadmist, et lavatüpaaže ei tehta maha, vaid pakutakse vaatajatele midagi, mille üle pikemalt mõelda.

Maitsekalt enigmaatiliseks jääb ka etenduse põhituum. Milles siis seisneb see elu raskus, millele pealkiri justkui vihjaks? Kas kogu selle särava glamuuri all on tegelased vangid, kelle samme dikteerib Mängujuht või leidub neil varjatuid külgi, millest on raske läbi näha? Või on see kõigest üks suur iroonia tegelikult hästielatuva Y-põlvkonna pihta?

Kas tegelased varjavad luukeresid enda kapis? Jäädes etenduse juurde, siis dinosauruse luukeresid? Vahetult enne lõppu sünnivad asjad, mis tekitavad terve ahela küsimusi, kuid jäävad osavalt vastamata. Ilmneb binaarsetel opositsioonidel põhinev alateadlike hirmude jada: hea vs. halb, vaenlane vs. liitlane, Lääs vs. Ida (USA vs. NSVL) – ilmnevad vanad, Külmast Sõjast juurdunud hirmud, mis mingil määral on ka eestlastes säilinud.

Etendus eskaleerub ning jõuab lõppu, mis on väga südamlik ja aus. Etendust üleval hoidnud müra lahustub ühtäkki ning sellele laskub vaikus, ent isegi selle kõrval lasub kerge irooniavari. On põhjamaine jõuluõhtu ning dinosauruseluid ehitakse küünaldega, samal ajal „O Tannenbaum“ ümisedes. Võib kergelt hingata.

Lugu algab ja lõpeb pimedusega, kuid alguse ja lõpu vahel on mingi selgus tekkinud.
Tegelased räägivad isiklikke lugusid – tekib küsimus, kas tegu on võõritusefektiga? Kas Ashilevi räägib lõpus oma isiklikku lugu ning kui jah, siis kas tüdruk etenduse alguses oli ebasiiras? Sest lugu on sama.

One comment

  1. Mul on kirjutajale küsimus – mis vahe on antud kirjatöö kontekstis etendusel ja lavastusel? Teine küsimus on ka – mis infot kannab lause? Iga lause.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s