O’Snap. Nüüdistantsustatud! Teine lugu festivalilt HOMMIK 2013

„O’Snap”

Koreograafia: Erik Kaiel, Tants: Heleen van Gigch, Ryan Djojokarso/Jasper Džuki Jelen, Kim Jomi Fischer, Dramaturgia: Moos van den Broek
Setdesign: Mirjam Hartwig, Lavakujundus: Mirjam Hartwig, Muusika/heli: Wessel Schrik, Valgus: Maarten Otten, Tehnika: Marco Chardon
Produtsent: Het Lab Utrecht, tanzhaus nrw.
Esietendus: 11. oktoober 2012

Festivalil: 4. ja 5. detsember 2013-12-05

„O’Snap” on tantsu- ja osaliselt ka füüsilise teatri lavastus – laval on nii koreograafiat muusika järgi kui ka erinevaid füüsilisi šedöövreid. Mõttesse tuli Renate Valme „Pung”, kus etendajad üksteise reitel ning selgadel kõndisid. Vilksamisi näeb sarnast julgust ja füüsilist ettevalmistatust ka „O’Snapis”. Samuti on lavastuses kasutatud hip-hop tantsu ning breiktantsu liigutusi erinevates kombinatsioonides. Turgatas pähe mõte, et selles konkreetses lavastuses oleksid justkui kokku saanud kolm laia ampluaaga hip-hop tantsijat, kes on otsustanud heas mõttes kunsti teha. Mis mõttes „heas mõttes”? Ikka selles vanas heas: kunst kui vahend eneseleidmiseks ning enese kuuluvuse tajumiseks. Ja nii öeldakse ka lavastust tutvustavas infos: „Kes me oleme, mida me tahame, ja kuhu me kuulume? “O’Snap” on tantsuetendus eneseleidmisest (identiteedi leidmisest; omaenda mina leidmisest) meie üleküllastatud maailmas.” (STÜ).

O’ Snap

Pilt on pärit siit.
Nagu mainitud, juhtub laval tantsustiilide ja teatrivoolude mõttes nii mõndagi. See kõik juhtub mõnusalt tempokas rütmis, enamuse ajast saatmas kokkumiksitud muusika. Eriliselt meeldejääv oli „Helisevast muusikast” tuntud Julie Andrewsi loo „My favourite things” remix. Juba etenduse algul kõlab muusika ning saali sisenedes on märgata kolme etendajat/tantsijat breiktantsu battle’i situatsioonis: kapuutsidega dressipluusid seljas, liikumas papist ruudukujulise aluse peal, taustal boombox lihtsalt, nii stiili pärast. Tundus, et noorel publikul oli raske harjuda mõttega sellest, et etendus võib olla ka nö alanud enne publiku sisenemist, sest vaikuse saavutamiseks saalis oli tarvilik publikuala pimendamine (ja ka siis jätkus vali sosin). Kuid niisuguseks sumisevaks olukord siiski ei jäänud, sest üsna peatselt olid noorukid haaratud põnevatest liikumisskeemidest ning eeskätt ilmselt ka etendajate vahelistest pidevas muutumises olevatest suhetest. Oli konkureerimist, oli vennastumist, oli meeldimisi, oli vihastumisi – ja seda kõike tantsu keeles. Veel enam. Väga arusaadavas tantsukeeles, kus liikumise ning grimasside kaudu on sõnum edastatud sõnade võimalustest selgemini.

Kaks meest, üks naine (Heleen van Gigch, Ryan Djojokarso/Jasper Džuki Jelen, Kim Jomi Fischer) esinesid publikule küll võrdsete (sama koreograafia meisterlik sooritamine), küll ebavõrdsete (sama koreograafia sooritamine teadlike vigadega), küll võistlevatena (sama koreograafia sooritamine meisterlikult, lisades elemente veel juurde). Lavaline tegevus toimus nii keskmes pisikesel alal, kui ka üle terve lava, haarates kaasa ka ühe liikme publikust (NB kellele seesugune trikitamine hirmu tekitab, see esimesse ritta ei istu). Tundus, et etendajate optimism ja siiras esinemisrõõm erinevates stiilides oli tõepoolest publikule meeltmööda, sest kuldne kolmik sai higist nõretades pea kogu vaatajaskonnalt seisva ovatsiooni! Igati vääriliselt. Minimalistlik huumor ning võimekad treenitud kehad sooritamas nüüdistantsu mitmetes variatsioonides. Milleks keha on võimeline, on teinekord üllatav ning antud juhul oli see igati positiivselt üllatav. Igati õigustatud on lavastuse nimi „O’Snap”, sest eks ole see ju ka loosung, mida amerikaniseerunud ühiskondades öeldakse olukordades, kui keegi on kellelegi „täiega ära pannud”. Seekord oli ärapanek ilmselgelt publiku ootustele – oodati ehk õhkamist, ehk kontseptualismi, ehk mõistmatut kunstiteatrit ja pandi ära täielikult tänavatantsu nüüdistantsustamisega. Well played, sir! Paigutaksin jällegi antud lavastuse kategooriasse: TÜL soovitab. See tähendab, et kes vähegi on Tallinnas, võiks ennast 5. detsembril transportida õhtuks Kanutisse, et saada üks tore elamus.

Tutvuge lavastusega selle video vahendusel:
http://www.youtube.com/watch?v=76KAAk_yEY0&feature=player_embedded

 Uued teated HOMMIKust, kui uus hommik on saabunud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s