Teatriteaduse Üliõpilaste Looži vestlussari “Kolm õhtujuttu ehk lasteteatrite sümpoosion”

TÜL plakat

Lugupeetud teatrihuviline!

Teatriteaduse Üliõpilaste Loožil on rõõm teatada, et ka sel sügistalvel toimub juba traditsiooniks kujunenud vestlussari. Tänavune vestlussari keskendub lasteteatrile ja kannab nime “Kolm õhtujuttu ehk lasteteatrite sümpoosion”. Meie eesmärgiks tutvustada teatritudengitele ja kõigile teatrihuvilistele siiamaani pigem vähe tähelepanu pälvinud lasteteatrit eesti teatrimaastikul. Kutsume vestlema nii lasteteatri tegijad kui ka uurijad, aitamaks erinevaid vaatenurki lahtimõtestada. Kolmel õhtul kohtuvad teatritegijad-teatriuurijad ja publik Tartu Uue Teatri Suures Kohvikus, et koos arutleda, mõelda, küsida ja vastata. Vestlevad Eva-Liisa Linder, Rait Avestik, Taavi Tõnisson, Toomas Tross ja Haide Männamäe (Piip ja Tuut Teater), Mart Koldits, Jaanika Juhanson.

Vestlusõhtute programm:

6.11 Esimene õhtujutt: lasteteatrite trendid, tendentsid ja kriitika

Vestlevad Eva-Liisa Linder ja Rait Avestik. Eva-Liisa Linder on teatriteadlane ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia teadur. Linder on ka Eesti Teatriliidu Salme Reegi nimelise laste- ja noorteteatri auhinna žürii liige ning Lasteteatri ajaveebi (http://lasteteater.wordpress.com/) asutaja. Rait Avestik on teatrikriitika ja teatriteadlane, kes on koostanud ülevaateraamatud „Eesti lasteteatrid“ (2003. aastal) ja „Eesti kooliteater“ (2011. aastal). Teoreetikute vaheline vestlus annab vestlussarja publikule võimaluse lasteteatriga lähemalt tutvuda. Vestluse käigus võiks selgelt välja joonistuda lasteteatri trendid, tendentsid ja probleemid ning ülesanded. Eva-Liisa Linder ja Rait Avestik on teoreetikud, kes on tegelenud lasteteatri uurimisega ning saavad ja tahavad oma teadmisi noortega jagada.

 

25.11 Teine õhtujutt: pühendunute pajatused

Taavi Tõnisson (NUKU) ning Toomas Tross ja Haide Männamäe (Piip ja Tuut Teater)

Teisel vestlusõhtul vestlevad Taavi Tõnisson ning Toomas Tross ja Haide Männamäe, kelle jaoks lasteteatri lavastuste loomine on igapäevane praktika. NUKU teatri kunstiline juht, lavastaja ja näitleja Taavi Tõnisson ning Piip ja Tuut Teatri eestvedajad Toomas Tross ja Haide Männamäe analüüsivad oma kogemustepagasi põhjal  lasteteatrite kohta eesti teatrimaastikul.

 

4.12 Kolmas õhtujutt: lastele lavastamine

Vestlevad Jaanika Juhanson (TÜ VKA) ja Mart Koldits (Von Krahli Teater).

Viimane vestlusõhtu on pühendatud lavastajatele. Oleme vestlema kutsunud Jaanika Juhansoni,  kes on vabakutseline lavastaja ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna õppejõud. Viimasel paaril aastal on ta tegelenud lasteteatri-alase õppe koordineerimisega TÜ VKA-s  (teatrikunsti  9.  ja 10. lennule).  Eelmise aasta suvel lavastas ta TÜ VKA teatriüliõpilastega Pokumaal lastelavastuse „Pokumäng“ ja sel sügisel koosloomemeetodi workshopi raames TÜ VKA-s visuaalteatri võtteid kasutava „Salamaa“. Juhansoni lastelavastuste hulka kuuluvad veel „Kadunud aja saladus” (Assauwe Teatris, 2005), „End-Sa-Pese“ (Ugala Teatris, 2005), koguperekuuldemäng „Mardileib“ (Raadioteatris, 2006),  lastekuuldemäng „Oliüks” (Raadioteatris, 2008), „Onu Remuse lood” (Rakvere Teatris, 2008).  Jaanika Juhansoni vestluspartneriks oleme kutsunud Mart Kolditsa, kes lavastas eelmisel aastal Von Krahli Teatri esimese lastelavastuse „Von Krahli muinasjutud“. Erineva kogemuspagasiga lavastajad aitavad avada lastele lavastamise spetsiifikat.

Vestlusõhtud algavad kell 18:15 ja kestavad umbes poolteist tundi. Toimumiskoht Tartu Uue Teatri Suures Kohvikus (II korrus). Ootame rohket osavõttu, aktiivset sõnavõttu ning eeskätt huvi ergutamist lasteteatri vaatamisele, uurimisele ja mõistmisele. Seega, kalendrid kätte ja märkige ära kuupäevad 6.11, 25.11, 4.12 ja tulge kuulama! Õhtuid modereerivad Teatriteaduse Üliõpiaste Looži liikmed. Projekti on aidanud ellu viia Eesti Kultuurkapital.

Ootame kõiki kuulama!

Teie TÜL

Küsimuste ja murede korral võib kirjutada TÜLi juhatuse liikmetele: Kristi Ruusna (kristi.ruusna@gmail.com), Maarja Helena Meriste (maarjameriste@hotmail.com), Johanna Klammer (johannaklammer@gmail.com).

***

MTÜ Teatriteaduse Üliõpilaste Loož on Tartu Ülikooli üliõpilaste erialaorganisatsioon, mis loodi 1993. aastal süvendatud teatriuurimise ja teatrialase dialoogi pidamiseks. TÜL-i eesmärkideks on teatriteaduse edendamine Eestis ning oma liikmete ja teiste tudengite silmaringi avardamine teatri alal. Oluline on pakkuda teatriteaduse tudengitele võimalust teoreetilisi teadmisi praktiseerida. Selleks korraldab TÜL aruteluõhtuid, loenguid, seminare ja kevadkooli. Lisaks kogub TÜL erialast kirjandust ja audio-visuaalseid materjale ning osaleb võimaluste piires festivalidel, seminaridel ning teistel teatriga seotud üritustel nii Eestis kui välismaal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s