Vaade läbi lukuaugu

“Elling” Vanemuise teatris. Autorid Axel Hellstenius, Ingvar Ambjørnsen. Tõlkija Karin Sooväli. Lavastaja Ain Mäeots. Kostüümikunstnik Liina Unt. Lavakunstnik Liina Tepand. Osatäitjad Riho Kütsar, Margus Jaanovits, Markus Luik, Ragne Pekarev.

Vanemuise lavastus “Elling” räägib loo kahest mehest, kes on nõrgemad kui teised. Elling (Riho Kütsar) ja tema sõber Kjell Bjarne (Margus Jaanovits) on olnud mõlemad mitu aastat vaimuhaiglas ühes palatis ning nüüd on nad saanud kahekesi Norra sotsiaalkorteri, kus nad peavad õppima lävima ühiskonnaga. Meestel on alguses raske isegi kodust välja minna. Loomulikulikult on veel keerulisem kohvikusse minemine või armastuse leidmine – lavastus ongi nende künklikust arenemisteest.

Peaosaline Elling tundub alguses tervem, sest näib haiglaruumides enesekindlam kui sõber Kjell, aga see ongi vaid tundmus. Elling on tõeline patoloogiline valetaja ja suudab väga hästi kirjeldada, kuidas tal on olnud mitmeid suhteid naistega ja kuidas ta on maailmas reisinud. Oma pahest saab Elling lahti haiglaseinte vahel, kui tunnistab kõik valed Kjellile üles.

Mida rohkem nad on kahekesi elanud, seda paremini hakkavad nad ühiskonda sulanduma. Loomulikult on see neile väga piinarikas, alguses ei julgeta isegi telefonile vastata, kuid tänu sotsiaaltöötaja Frankile (Markus Luik) on nad siiski veidkenegi ühenduses selle hirmutava osaga maailmast. Frank on Ellingu ja Kjelli suhtes väga rahulik, kuid nõudlik, ta ähvardab neid ka väljaviskamisega, kuid sellist tugevat järelevaatajat nad vajavadki.

Lavakujunduses on pearõhk suurel aknal, mis on otse vaatajate ees lava taga. See kujutab seda, et pelgalt vaatamisest ja uurimisest ei piisa, tuleb ka ise osaleda. Samas on teise vaatuse alguses näha, kuidas Elling ja Kjell tulevad akna tagant lavale, see tähendab, et ka meie saame uurida väikesest aknast nende elusid. Kuigi Kjell tundub abitum, saab ta siiski sotsiaalsemaks tänu sellele, et Elling käskis tal poes käima hakata. Kui Kjell on poes, muutub Elling samuti vabamaks – ta tantsib poplaulu järgi. Kui Kjell vapustatult naaseb, näitab Elling kainet mõistust ja rahustab Kjelli ruttu maha.

Lavastus kirjeldab põnevalt ka võimusuhteid. Elling on suutnud endale allutada oma sõbra Kjelli oma valedega mitmetest naistest ja seiklustest. Elling kõneleb palju kindlamalt kui Kjell, ta ei kogele. Elling tunneb ka end ise tervemana kui Kjell; samas ei julge ta tunnistada, et tal on vaja oma sõbra tuge. Neid kahte kontrollib Frank, sotsiaaltöötaja, kes keelab ja lubab, kuid ka annab nõu ning aitab. Frank ähvardab neid väljaviskamisega, kuid tänu sellele rangusele aitab neid maailmaga suhtlema. Tekib võimuhierarhia Frank – Elling – Kjell. Ometigi see muutub lavastuse käigus peaaegu vastupidiseks. Frank jääb oma naisest ilma, sest too armastab nüüd rohkem oma sõbrannat. Samas Kjell leiab endale tõelise armastuse ning saab ka oma armastatu lapse kasuisaks. Elling aga leiab oma kutsumuse luuletajana, ta hakkab kirjutama anonüümseid luuletusi ning saab end seeläbi välja elada.

Mulle tundub, et see lavastus näitab meile inimeste loomulikke ja ka haiguse põhjustatud nõrkusi. Kindlasti soovitan seda vaadata kõigil, kellel on probleeme empaatiaga. Lavastuses juhitakse tähelepanu, et meie kõrval on ka nõrgemaid inimesi, ometigi ka neid tuleks mõista. Lavastus andis võimaluse näha maailma läbi nende kitsa lukuaugu ja sellega mõista Ellinguid ja Kjelle meie ümber.

________________________________________________________________
See tekst on valminud TÜL-i koostöös erinevate Eesti teatritega. Teatritelt piletid, meie poolt tekstid. Tekstid võivad olla ükskõik, mis formaadis (muljetus, arvustus, kriitika, kiri jms). Antud teksti autor on Alex Feldmann ning see on kirjutatud 26.09 nähtud etenduse põhjal. 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s