Võidab see, kellel on kõige hullem mees. Võidab see, kes sai palju naerda

“Võidab see, kellel on kõige hullem mees”. Kinoteatri lavastus. Laval: Katariina Tamm, Piret Krumm; Lava taga: Paavo Piik, Diana Leesalu

Kahtlemata olid Katariina Tamm ja Piret Krumm 20. septembril kohvikus Sinilind toimunud lavastuse „Võidab see, kellel on kõige hullem mees” esietendusel võitjad. Samuti tuleb ära mainida lavastusega seotud teised võitjad Diana Leesalu ja Paavo Piik. Et alustada lõpust, tuleb kohe ära öelda, et noored näitlejad kuhjati üle erinevate lillekimpude ning šapmusepudelitega. Samuti kutsuti nad mitmel korral vilistamiste ja kõva aplausi saatel tagasi lavale. See stand-up tragikomöödia on väärt kraam, mida tasub vaadata. Kõik oleneb muidugi meeleolust (NB! Soovituslik meeleolu: hea tuju ning lõtv ranne valmis tõstma veiniklaasi).

Kuid tagasi algusesse. „Võidab see, kellel on kõige hullem mees” on lavastus, mida määratletakse püstijala-tragikomöödiana. Tartus juba korra mängitud linnafestivali UIT raames, nüüd Tallinnas võidukalt vanas kinomajas. Minu jaoks oli see väga hea sulam näitlemisest ning stand-up komöödiast. Vaieldamatult on stand-up samuti näitlemine, iseenese mängimine kõige humoorikamas võtmes, mis võimalik, kuid antud lavastuse puhul on stand-up ning rollide mängimine erinevate performatiivsete etteastetena eristatavad. Katariina Tamm ning Piret Krumm räägivad ühest küljest endi kogemustest. Mis tunne on olla kahekümnendates naine Eestis, millised on nende senised kogemused meesinimestega ja meespõrsastega, kuidas on olla seltskonnas, kus valdav enamus naistest on pooldunud hüsteerilisteks emadeks ning keskendumisvõimetuteks sõbrannadeks. Nii edasi ja tagasi umbes tunni vältel avavad naised laval oma elu ja hinge (kui poeetiliseks minna).

 Teisest küljest mängivad nad rolle, mis väljenduvad intonatsioonimuutuste, kehakeele ja vahel ka aktsendi kaudu. Tõenäoliselt satuvad paljude vaatajate igapäevavokabulaari pärast selle lavastuse nägemist fraasid: „Mida roosi?”, „Kuulje, suudljed ka mind juba vjõi?” ning „Ahhhh, Martinš!”. Kes tahab teada, miks nii võiks juhtuda, läheb muidugi nüüd esimesel võimalusel etendust vaatama. Mängitavad rollid erinevates situatsioonides on tuttavlikud ilmselt kõigile, sest kes ei oleks kuulnud neid tüütuid tüdrukuid, kes teravalt kõlava s-tähe sõnavahus lobisevad teemadel mehed, lilled ja miks neid kunagi ei ole. Või kes ei oleks vähemalt korra saanud öösel purjus-kõne mõnelt „kättesaamatult silmarõõmult”. Teisisõnu – lust vaadata, kuidas teada-tuntud igapäevategelased laval jahvatavad.

 Kahtlemata on tegemist julge katsega noorte näitlejate poolt ning seda tuleks tunnustada. Ehkki oli näha kerget närvilisust laval, ei muutnud see etenduse lõppmuljet kuidagi halvemaks. On ju ka loogiline kerge närv, kui Eesti naljamaastiku domineerivad peamiselt mehed. On tõenäoline, et aja jooksul antud lavastuse etenduste kvaliteet hakkab liikuma juba kõrgelt tasemelt tõusvas joones ning kaovad ära seesugused „apsakad” nagu sõnade segamini ajamine. Stand-up on oma olemuselt etteantud teksti esitamine vormis, kus see peab mõjuma spontaanselt, loomulikult, ladusalt ja sujuvalt. Valdavas enamuses „Võidab see, kellel on kõige hullem mees” nii ka oli ning kui ületada esmanärv, siis ilmselt on juba järgmine etendus sujuv alfaemaste show (ja seda kõige positiivsemas võtmes).

 Seega, kui siinlugejad (eriti ilmselt naised, keda antud lavastus rohkem kõnetab) leiavad end mõnel õhtul mõttelt, et tahaks naerda ja end mõnusalt tunda, siis on „Võidab see, kellel on kõige hullem mees” hea valik. Kui tuua paralleel mõne teise hea-nalja lavastusega, siis ilmselt pakuksin välja ühte lavastuse tiimi liikme, Paavo Piigi „Diiva”, mis oli samamoodi vaimustav, headel situatsioonidel väljamängitud komöödia, mis ei väsitanud ega mõjunud piinlikuna (nagu komöödia ja naljaga paraku olema kipub). Seega, mis muud kui palju õnne võitjatele!

 Häid teatrielamusi soovides,

Kristi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s