Eesti filmi laulud (3 EAP). Intensiivkursus

Struktuuriüksus: Tallinna Linnateater

Õppejõud: Liis Lass, Maiken Schmidt, Sandra Uusberg, Andero Ermel, Kaspar Velberg, Mart Toome, Mikk Jürjens, Veiko Tubin, Jaak Jürisson, Riina Roose.

Kohustuslikud eeldusained: Puuduvad

Eesmärgid: Rahvuskultuurilise hariduse andmine. Kursuse läbinu omab teadmisi eesti filmides kõlanud lauludest ning nende kohta käivatest faktidest. Tutvustatakse muusikat, mis on kõlanud järgnevates filmides: „Päikeselapsed“, „Vallatud kurvid“, „Juhuslik kohtumine“, „Mehed ei nuta“, „Kevade“, „Nimed marmortahvlil“ jpm.

 Sisu lühikirjeldus: Eesti filmi sajanda juubeliaasta puhul on kursusel vaatluse alla võetud filmimuusika. Lisaks heliloojatele on teosega seotud laiem kultuurilugu, autorid, esitajad, kellest paljud on kõigile teada, aga leidub ka neid, keda enam ei mäletata. Filmilaulude kursuse üldine toon on mänguline ja kõiki osalejaid kaasahaarav, ent siiski jätab teatud distantsi õpilaste ning kursuse läbiviijate vahele. Sellega saavutatakse ruumis usalduslik ning vahetu atmosfäär, kuid säilib siiski teatav autoriteeditunne teoste esitajaisse. Tulemusena avaneb maailm, kus laval kohtame tõeliselt professionaalseid ning ajastutruid esitlusi. Hetk hiljem, tulede süttides, asume nende samade esitlejatega samal pulgal, otsides vastust küsimusele: „Kes laulis filmis „Nukitsamees“ Olav Ehala kirjutatud „Kurjuselaulu“ lindile?“ Nende kahe aspekti sümbioosis tekib tervik, mis on põnev igas vanuses ning iga taustaga huvilistele.

Antud kursuse raames käsitletakse 31 heliteost, mida esitavad Tallinna Linnateatri noored näitlejad. Muusika kuulamise vahel toimuvad tunnikontrollid, mis hoiavad õpilaste motivatsiooni ning aitavad teemale keskenduda. 2h ja 30min jooksul kaetakse ära periood aastast 1932 – 2002, kuhu sisse jäävad praeguseks juba unustatud entusiastlikud ettevõtmised kui ka tänapäevased võidud. Äratundmisrõõmu pakuvad nii „Tagametsa tango“ kui ka suurepärase ansamblitunnetusega „Kui mina alles noor veel olin“. Üllatusena poevad kuulajate südamesse filmist „Mis juhtus Andres Lapeteusega?“ ammu unustatud „Su silmad on külmad“  ning Uno Naissoo ja Hando Runneli „Kui tahad olla hea“.

Kursuse kokkuvõttena võetakse üles ühislaul „Laul pistodast“, mille jaoks eelnevaid ettevalmistusi osalejad tegema ei pea.

_________________________________________________

Tänavu teeb TÜL koostööd erinevate Eesti teatritega eesmärgiga paisata veebi uute noorte kirjutajate vabas vormis tekste (kriitika, arvustused, teatritekstid, muljetused) erinevatest lavasustest. Teatrite poolt piletid etendustele, meie liikmete poolt tekstid. Selle postituse autor on Urve Miller ning tekst on kirjutatud Linnateatri lavastuse “Eesti filmi laulud”  13. septembril 2013 nähtud etenduse põhjal. Lavastuse info kättesaadav: http://www.linnateater.ee/lavastused/lavastuste-nimekiri/eesti-filmi-laulud (Vaadatud: 20.09.13)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s