Lahates visuaalset teatrit

Madli Pesti luges Draama festivali raames loengu visuaalsest teatrist, mis oli tänavusel festivalil vägagi aktuaalne teema. Ruumimaagia on miski, mida festivali kuraator Iir Hermeliin väidab tekkivat kõikide meelte ja kunstiliikide sünergiana, mis loovat iga lavastuse isehingava makromaailma. Erinevate kunstiliikide ja vahendite seguna kirjeldas visuaalset teatrit ka Madli Pesti: see on sulam erinevatst etenduskunstidest, tehnoloogiast, kujutavast kunstist ja kehalisusest. Sel sügisel näib festival just sellisele teatrile keskenduvat.

Visuaalset teatrit iseloomustab liikumine kui peamine organiseeriv element, maagilisus, auditiivse ja eriti optilise külje olulisus. Ehk lühidalt: peamine keel, mis sellistes lavastuses tähendusi loob, on visuaalne. Seega võib visuaalset teatrit pidada sõnateatri vastandnähtuseks, olgugi et laval kõneldav tekst ei ole sugugi välistatud. Tihti on selline teater aga sõnalisest keelest loobunud ning vaatajat hoiab loo kütkes ennekõike lavalise tegevuse virtuoossuse võlu. Verbaalsest väljendusest loobunud teater on igale vaatajale arusaadav, kuigi erinevate tõlgenduste võimalus on lõputu.

Lähiajal on Eestisse oodata ka visuaalse teatri maailmakuulsaid nimesid: Robert Lepage’i, kelle „Kuu tagumist külge“ mängitakse peagi Tallinnas, ning Robert Wilsonit, kes teeb õige pea lavastuse Arvo Pärdi muusikale.

Robert Lepage (1957) on lavastaja, režissöör, näitleja ja näitekirjanik. Tema lavastusi iseloomustab tehnoloogilisus, erinevate masinate ja videoprojektsioonide kasutamine, kõnekas valgusrežii, aga ka nukukunsti ja füüsilise teatri elemendid. Oma lavastustes eemaldub ta realistlikust maailmakujutlusest, luues tihti mastaapseid ja ulmelisi lavakujundusi. Eepiliste ja suurejooneliste vaatemängude kõrval on ta loomingus esindatud ka teine suund: intiimsem autori- ja monoteater, kus astub üksi üles erinevates rollides. Üheks Lepage’i eeskujudeks ja mõjutajateks on olnud Robert Wilson.

Robert Wilson (1941) on maalikunstniku ja arhitekti haridusega lavastaja, keda võib julgelt alates 1960ndatest pidada üheks avangardseima käekirjaga teatritegijaks, kelle stiil on äratuntavalt minimalistlik, abstraktne ja groteskne. Tema lavastustes on rõhk sümboolsel jutustamisel ja teistsugusel ajakasutusel: stseenid võtavad endale julgelt aega ja on pigem isegi pildilised. Tihti on näitlejad tema lavastuses maskitaoliselt valgeks grimmeeritud ning nende liikumine on lakooniline, skemaatiline. Taolisteks lavalisteks eksperimentideks sai Wilson inspiratsiooni muuhulgas töötamisest autistlike ja kurttummade lastega, mis ajendas välja töötama keeleülest lavaesteetikat.

Visuaalsest teatrist rääkides ei saa mööda ka Romeo Castelluccist (1960), kes astus mõned aastad tagasi üles ka Baltoscandali festivalil. Kui Wilsoni lavastused on grotesksed või isegi humoorikad, siis Castellucci stiil on süngem ja valulisem. Ka tema on maalikunstniku taustaga, mis peegeldub tema pildiliselt staatilistes, installatsioonisarnastes lavastustes. Tihti kaasab ta erineval moel publikut ning kasutab laval suuri inimhulkasid ja vahel isegi loomi. Narratiivi asemel liigendavad tema lavastusi erinevad sümbolid, mille loomisel on oluline roll täpsel valgusrežiil ja eripärasel ruumikasutusel.

Eesti oma visuaalse teatri suuna viljelejatest ja esindajatest sai loengul esile toodud igakevadine festival Treff, teatrirühmitus Frank, VAT teater, aga ka Andres Noormetsa, Peeter Jalaka, Ervin Õunapuu looming. Omade vahenditega lahkavad ruumi ja selle vaatemängulist maagiat küll kõik festivaliprogrammis esindatud lavastused, kuid välja said toodud näiteks „Tühermaa“ ja „Suure õgimise“ eripärased aegruumid.

Postitus ilmus Eesti Teatri Festivali blogis (http://etfestival.wordpress.com)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s