Maailma lõpus on bistroo, kus kunagi…

Piip ja Tuut Teatri lavastus “Bistro Beyond”. Lavastaja: Linnea Happonen. Kunstnik ja kostüümikunsntik: Kristel Maamägi. Valguskunstnik: Tobias Stål. Muusikaline kujundaja: Mayim Alpert. Osades Mari Mägi, Toomas Tross, Katrine Weigelt Nielsen, Pau Zabaleta i Llauger ja Lemmi.

“Bistro Beyond” on sulnis veidruse paraad, nihkelisuse pillerkaar. Taas üks kogemus, mida ei raatsi ühe vaatamiskorra järel ära sõnastada, lahti lobiseda. Usun seda tunnet ikka pigem hea ja mitmekihilise teatri tunnuseks, kui tahe rohkem mõista hakkab kriipima, kui esimene nägemine mõjub unenäomaastikuna, kus orienteeruda ei oska ega söanda, ent väga-väga tahaks.

Bistroo lava on suurem kui lava – nagu mitme muu Ruumimaagia festivaliprogrammi lavastuse puhul kandub lavaruum saali, publik saab maagiast nakatet, leiab end bistroo külastajana, kes ei pruugi puutumata jääda meeldivatest ootamatustest. Ruumimaagia mõiste saab iga festivalitükiga üha selgemini adutavamaks, maagilisust lakkamatult juurde võites.

Eile õhtul “Bistro Beyondi” viibides tulin kõnetatuks tolerantsi, avatuse teemast. (Et seda mängu mängib mitmekeelne ja -rahvuseline näiteseltskond, kelle lavastaja on usaldanud lobisemise ja kõnelemise asemel tegutsemist, võib viivuks luua paralleeli Rakvere Teatri “köögiga”, aga nende mängude tonaalsused on piisavalt erinevad, et teineteisega mitte kokku kõlama hakata. Kuid erinevused ja haakumised oleks lähivaatlemist väärt küll.) Sellega sobitub maailmalõpu- või pigem siiski maailmaääremeeleolu: siit bistroost edasi liikuda pole enam suurt kuhugi. Viimsepäeva või viimsepaiga läheduses tasub olla ettevaatlik ja salliv: me ju ei tea, mis meist saab, kes väljub võitjana.
Ennatlike järelduste ja üldistavate otsuste tegemist tuleks “Bistro Beyondi” puhul pigem peljata, sestap ei teagi ma, kas bistroo põhireegel, mille etenduse ajal enesele sõnastasin, ka kuidagipidi paika peab. Ning tegelikult vaidlustab reegel ise oma paikapidavuse. Nimelt: ses bistroos võib igaüks ootamatult kohta vahetada, teispoole piiri sattuda, kellegi turvatsoon ei jää puutumatuks, miski ei pea püsivasti paika. Sööjaist saavad road, söödav ärkab ellu ja leiab endale aukoha laua taga. Pulmad teisenevad peiedeks, ettekandja baleriiniks. Hellitlevast lumesajust saab hävitav varing. Ka kõige priskemasse kiiksu tasub siin suhtuda aupaklikkusega, sest mine tea, millal mõni neist veelgi silmatorkavamalt naerjale külge hakkab. Aga hirmus ei hakka kordagi, mõru maagia, mänguline melanhoolia, haavav hoolivus segunevad nii hurmavalt, et sest kantsist ei tahakski enam lahkuda. Valmisolek üllatusteks ja ärev turvatunne on vaataja kanda.

Kuidas rahulikud argitegevused groteskiks võimenduvad, mõni märkamatu pisidetail suurde plaani tõstetakse, ta jaburusele osutatakse – see on veetlev mäng, andekas oskus.
Lavaelust õhkub mängulisust, rahvusvahelise kamba sümpaatset koosolemislusti, soolostseenid vahelduvad ühiste tegutsemistega, personaalseid särahetki nauditakse täiega, koosmängu sukeldutakse ennastunustavalt. Lavastusmeeskonna ühisloov vaim on tähelepanuväärne, sest vaadates on piire raske tõmmata: kujundust käivitab tegevus ja tegevus avab kujundust, muusikat sisustab lavastus ja lavastust rütmistab muusika, valgusmängudest toitu saav atmosfäär saab üheks kontseptsiooni põhielemendiks ning kontseptsioon kasvatab välja kõiksugu, sealhulgas ka valguse ja varju mänge.

Usun, “Bistro Beyond” on neid lavastusi, mis ilmub näinuile unedes… Ja mis kõige kummalisem, küllap mõnele, kes näha ei jõudnud, niisamuti. Vahel tundub, et minu unenäod on “Bistro Beyondi” ümber keerelnud juba aastate kaupa enne kohtumist.

Postitus ilmus 06.09.2013 Eesti Teatri Festivali blogis (http://etfestival.wordpress.com/)

Vaata teisi postitusi samal teemal: Mirt Kruusmaa ülevaade välisekspertide temaatilisest vestlusringist http://etfestival.wordpress.com/2013/09/07/valisekspertide-vestlusring-bistro-beyond-tuhermaa/ ,  Maarja Helena Meriste arvustus http://etfestival.wordpress.com/2013/09/05/aratundmisroomu-pakkuv-hirmutav-fantaasia/ , Lennart Puksa arvustus http://etfestival.wordpress.com/2013/09/05/teadmiseks-kurva-kohviku-klientidele/

Loe ka http://namasteboondocks.blogspot.com/2013/09/kriitika-kriitikale.html

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s