“Inimene on see, mis ta sööb” – või kas ikka on?

Jim Ashilevi noortekuuldemäng “Minakassett” on üürike pilguheit noore inimese ühtaegu lihtsasse ja keerulisse maailma, kus segunevad hele igapäevasus ja tume intiimsus; kus leidub nii kirjeldusi keefiri joomisest kui küsimusi olemise enda kohta; kus öeldakse palju, ent jäetakse veel rohkem ütlemata.

Peategelase ja “minakasseti” autori, 15-aastase Joonas Lauritsa (Kristian Põldma) audiopäevikut võib vaadata kui katset kaardistada iseennast – iseennast kui Joonast, iseennast kui inimest. Joonase järjest teadlikumaks muutuv soov ennast ja enese eksistentsi defineerida võtab loo arenedes aga järjest tõsisema kuju ning mänguliselt alanud kunstiõpetuse raames tehtavast eksperimendist saab lõpuks stilistiliselt blairwitchilike sugemetega keeruliste siseheitluste kajastus.

Juba üsna lindistusteseeria alguses teatab Joonas, et äärmiselt iseloomulikuks tegevuseks on tema puhul söömine ning kuuldemängu jooksul saab selgeks, et tegu on ühe üpris omamoodi viisiga ennast defineerida, sest “inimene on ju ikkagi see, mis ta sööb”. Ja süüa see noormees armastab, võib-olla liigagi palju – loo arenedes võib kuulda mitmeid vihjeid (Joonase “vihavaenlase” Priidu (Artur Linnus) kommentaar “rasvaminemisest” ning hiljem politseile esitatud isikuandmed) Joonase kaalu(probleemide) kohta. Liigsöömise üheks võimalikuks põhjuseks võib pidada inimkäitumises üsna levinud võtet kasutada toitu kompensatsioonivahendina ning kompenseerida on Joonasel nii mõndagi. Tegu on nimelt noormehega, kelle elus laiutab suur tühimik kohal, kus peaksid olema vanemad. Ja nagu sellest vähe oleks, siis Joonas isegi ei tea neist midagi ning talle tundub, et ta õde (Maaja Hallik) ja vanaisa (Andres Lepik) varjavad ta eest midagi.

Nõnda areneb omamoodi toidupäevikuna alanud lugu hoopis näljaks vanemate ja tõe järele. Vahel varjatakse tõde aga põhjusega ning kuigi kuulaja ei saa kunagi päriselt teada, mis lugu nende vanematega (või õigemini nende puudumisega) ikkagi on, viib Joonas ta kuuldemängu viimasteks ning ühtlasi ka kõige pinevamateks minutiteks kaasa väga emotsionaalsele tundematkale, mille katkendlik ning pingeline stilistika kohati lausa üheksakümnendate lõpus laineid löönud “Blairi nõiafilmi” kõhedust tekitavate päevikustseenide audiovastet meenutab.

Siinkohal on põnevalt kasutatud kuuldemängu esmapilgul ehk piiratuna tunduvaid väljendusvahendeid – mitme minuti vältel ei lausu peategelane sõnagi, ent ei lase samas korrakski oma pidevat kohaolu unustada. Appi on võetud hoopis füsioloogilisi helisid, nagu nuuksumine, hingeldamine ja nutt. Tehniliselt huvitavaid lahendusi leidus aga veelgi: diktofonipäeviku vorm lahendas justkui “iseenesest” muidu kuuldemängudes tihti stuudiolikuna mõjuva stseenivahetuse küsimuse – diktofon käibki – klõpsti – kinni ja vahel võib ta taskus ka “kogemata” tööle minna (sellisena mõjus näiteks lühike bussisõitu markeeriv stseen). Tänu sellistele tehnilistele võtetele mõjus “Minakassett” väga loomulikuna ning need hoidisid kogu kuuldemängu ajal mõtted loo tegelikust lavastatusest üpris kaugel.

Igal juhul on Jim Ashilevi oma kuuldemängudebüüdis tabanud mitmeid põnevaid nüansse ja konkreetse žanri poolt pakutavaid stilistilisi võimalusi ning kogenud kuuldemängumeister, režissöör-lavastaja Andres Noormets on need nüansid ja võimalused ka oskuslikult kuulajasõbralikuks seanud. “Minakasseti” näol on tegu huvitava üleminekuteosega lastejuttudelt täiskasvanute raadioteatri juurde, sest kui teismelistele mõeldud lavastusi võib aina rohkem leida lavalaudadelt, siis miks mitte täita nendega ka nähtamatuid, kuid vägagi kuuldavaid raadiolaineid.

Kuuldemäng “Minakassett” – Jim Ashilevi

Osades: Joonas Laurits, kasseti autor – Kristian Põldma. Liise, Joonase parim sõber ja klassiõde – Marika Palm. Theodor Laurits, Joonase vanaisa – Andres Lepik. Jaanika Laurits, Joonase õde – Maaja Hallik. Õpetaja Raud – Tiina Sombri. Priidu – Artur Linnus. Episoodides Viljandi Maagümnaasiumi 10.b klassi õpilased ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilased. 
Režissöör Andres Noormets. Helirežissöör Külli Tüli.

“Minakassett” sai ergustusauhinna 2009. aasta kuuldemängutekstide võistlusel. 
Raadioteater 2010

Kuuldemängu on võimalik kuulata: http://raadioteater.err.ee/raadioteater/kuuldemaeng/minakassett

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s